Loading...

Liczy się tylko właściciel!

Profitechnik

W wielu przypadkach kraje posiadające mnóstwo fabryk są zagrożone upadkiem, a widmo bankructwa wisi cały czas w powietrzu. Jak to możliwe, że tego typu zagrożenia dotyczą kraju, w którym jest mnóstwo fabryk? Uświadomić musimy sobie to jak funkcjonuje przemysł, a także rynek pracy.

Często bowiem właściciel koncernu produkującego wartościowe dobra pochodzi z innego kraju niż ten, w którym produkowane i montowane są części. Dzieje się tak z dwóch powodów.

Po pierwsze właściciel w każdym momencie może przenieść dowolny zakład do kraju, w którym aktualnie jest to dla niego korzystne, a ponadto najbardziej wartościowe miejsca pracy i produkcji są utrzymywane, w kraju inwestora. Drugim jeszcze ważniejszym argumentem jest to, iż przenoszenie firmy zagranicę wiąże się tylko i wyłącznie ze spodziewanymi korzyściami materialnymi.

W praktyce oznacza to, iż część firm przenosi przemysł zagranicę, aby nie płacić podatków, a także skorzystać z taniej siły roboczej. Dlatego najważniejszy jest przemysł krajowy, a nie zagraniczny.