Loading...

Wiadomość e-mail

Dawniej, kiedy chciało się skontaktować z kimś, kto mieszkał daleko, wysyłało mu się ręcznie pisany list. Od dziesiątek lat tradycyjną pocztę skutecznie zastępuje jednak jej elektroniczny odpowiednik.

Okazuje się on o wiele wygodniejszy, ponieważ cały proces korespondencji można przeprowadzać nie ruszając się z miejsca – najpierw bowiem, przy pomocy elektronicznego edytora, w komputerze pisze się wiadomość, a następnie wysyła się ją, wybierając odpowiednią opcję w danym programie pocztowym. Przychodzące wiadomości odbiorca widzi zresztą od razu po wysłaniu przez nadawcę, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu, który list musiałby spędzić w podróży z jednej tradycyjnej skrzynki do drugiej.

Obecnie bezpłatne konta poczty elektronicznej oferuje wiele popularnych portali internetowych, dlatego stworzenie własnego nie stanowi w zasadzie żadnego wyzwania. Historia e-maila – elektronicznej wiadomości, rozpoczęła się w 1965 roku.

Na pomysł ten wpadli Glenda Schroeder, Louis Pouzin oraz Pat Crisman. Trzeba jednak zaznaczyć, że prototyp poczty elektronicznej służył jedynie do przesyłania wiadomości między użytkownikami jednego komputera.

Nie było wówczas jeszcze adresu poczty elektronicznej. Przesyłanie wiadomości z komputera na komputer stało się możliwe dopiero w 1971 roku za sprawą Raya Romlinsona, który ustalił też znak „@”jako rozdzielnik nazwy użytkownika i nazwy komputera (później nazwy domeny).