Loading...

Dermatoskopia – kiedy warto się zbadać?

Prawie każdy człowiek posiada na skórze jakiś znak charakterystyczny. Może być to na przykład nieregularny pieprzyk lub barwne znamię. Aby chronić nasze zmiany skórne i nie pozwolić im przerodzić się w niebezpieczne dla zdrowia choroby, konieczna jest kontrola lekarska w gabinetach dermatologicznych. Dermatoskopia to bezbolesna metoda diagnostyczna, która pozwoli ocenić zaistniałe zmiany.

Z pewnością nie każda plamka na skórze musi równać się z zagrożeniem życia, nie warto też wpadać w panikę, kiedy pojawi się nowy pieprzyk czy znamię. Natura ludzka jest nieprzewidywalna i niezależnie od płci i wieku, mogą występować na ciele kolejne zmiany skórne. Warto jednak mieć je pod kontrolą, gdyż znamiona mogą mieć charakter patologiczny. Kiedy zauważymy, że pieprzyk ma nieregularny kształt lub niejednolitą barwę, albo też zmieniła się jego wielkość, swędzi, piecze, czy krwawi – konieczna jest wizyta u dermatologa.

Urządzenie zwane dermatoskopem to połączenie lupy i specyficznego światła, które w kilka minut pozwoli uwolnić nas od obaw, co do stanu naszej skóry.