Loading...

Brodawki łojotokowe

Jedną z dość częstych zmian skórnych jest brodawka łojotokowa. Początkowo zwana była też znamieniem starczym, gdyż najczęściej występuje u osób w starszym wieku. Przez jej czarne lub brązowawe zabarwienie, można ją pomylić z czerniakiem, z którym nie ma nic wspólnego.

Często występuje w większej liczbie, lokalizując się na plecach, głowie, powiekach, czy w innych partiach ciała. Ma formę grudkowatą, wypukłą, zwykle nieregularną. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale może stanowić defekt estetyczny.

Jeśli lokalizacja lub ilość znamion jest niezadowalająca, można przemyśleć ich usunięcie. Brodawki łojotokowe mogą być eliminowane metodą elektroresekcji, laserem, krioterapią, czy poprzez łyżeczkowanie. Podczas jednego zabiegu można pozbyć się nawet kilku niechcianych znamion.

Ważne jest jednak, aby wcześniej onkologicznie przebadać wykwity skórne, aby mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu. Ceny usunięcia brodawek, w zależności od metody oraz ilości zmian wahają się w granicach od 50 do 300 zł.