Format blu-ray
Przełom cyfrowy umożliwił zapisywanie danych na różnego rodzaju nośnikach. Na początku, jeśli chodzi o materiały audiowizualne, zostawały one utrwalane na kasetach VHS, później natomiast przyszła pora na płyty DVD.
Oczywiście, ten rodzaj nośnika jest bardzo popularny także dzisiaj, jednak na rynku pojawiła się także jego nowsza wersja – płyta blu-ray. Blu-ray Disc, w skrócie BD, to nic innego, jak nowoczesny format zapisu optycznego, stworzony przez Blu-ray Disc Association.
Od DVD różni się przede wszystkim zdecydowanie większą pojemnością na płycie. Zapisywanie danych odbywa się za pomocą niebieskiego lasera.
Format ten konkuruje z HD DVD. Jednowarstwowa płyta blu-ray umożliwia zapisanie 25 gigabajtów danych, jednak są też płyty o kliku warstwach, które mają zdecydowanie większą pojemność.
Skuteczność format ten zawdzięcza długości fali elektromagnetycznej, emitowanej przez niebieski laser (405 nm) – (w porównaniu do lasera czerwonego – 650 lub 635nm, wykorzystywanego chociażby w płytach DVD). Dzięki krótszym falom, zmniejsza się automatycznie rozmiar wgłębień w nośnikach elektrycznych, czyli pitów i zapis może przebiegać znacznie gęściej.