Loading...

Czym jest pieprzyk?

Te niewielkie barwne kropeczki posiada na ciele każdy człowiek, zwykle też w dużych ilościach. Mogą być małe i płaskie, albo znacznych rozmiarów i o nieregularnej powierzchni. Brązowe, beżowe, a czasem czarne.

O czym mowa? Oczywiście o znanych wszystkim pieprzykach. Wszyscy je posiadamy, ale czy wiemy, czym tak naprawdę są pieprzyki? Pieprzyk to rodzaj znamienia barwnikowego, będącego zmianą skórną, która powstaje na skutek niedoboru lub nadmiaru jednego ze składników tkankowych. Małe plamki zwykle nie są groźne i dobrze wyeksponowane, mogą stać się nawet estetycznym atutem urody.

Wiele supermodelek podkreśla nietuzinkowość swojego wyglądu, właśnie poprzez ładny pieprzyk. Niektóre ze znamion jednak, kiedy pojawiają się w miejscu narażonym na podrażnienia lub działanie promieni słonecznych – mogą ewoluować w formy chorobowe. Ważne jest, aby chronić pieprzyki na co dzień, a szczególnie latem.

Kiedy zauważymy zmiany w wyglądzie plamek, warto od razu udać się do dermatologa i sprawdzić, czy nie dzieje się nic niebezpiecznego.